Yüzük alırken en çok dikkat edilmesi gereken noktalardan biri de yüzük ölçüsünü bilmektir. Yüzük ne çok sıkı ne de çok bol olmalıdır.  Parmak üzerinde yumuşakça kaymalı ve  parmağı iyi sarmalıdır.

Yüzük ölçüsü belirlemenin birkaç yolu vardır ve aşağıda belirtilen yönergelerin faydalı olacağını umuyoruz. Bunun en güvenilir yolu metal yüzük ölçüsü setlerinden faydalanmaktır.  Sektörde kullanılan 3 çeşit ölçüm aracı vardır. En çok bilinenleri halka şeklindeki malafalar ve çubuk şeklindeki ölçü malafadır. Üçüncü araç ise mezura malafadır.

 

1.Halka malafa: Genellikle paslanmaz çeliktendir. Büyük bir çember üzerinde tüm ölçülerden numune yüzükler bulunur. Her numune halkanın üzerinde kendi ölçüsü yazılıdır. Bunları deneyerek parmağınıza en uygun olanı seçerek parmak ölçüsünü belirleyebilirsiniz.

2.Ölçü malafa: Genellikle paslanmaz çelikten yapılır. Parmağınıza iyi oturan bir yüzüğü malafaya takarak ölçüyü belirleyebilirsiniz. Malafa üzerinde genellikle Amerikan, Rus ve Avrupa ölçüleri yazılıdır.

3.Mezura malafa: Bu plastikten bir şerittir. Üzerine milimetrik ölçüler yazılıdır. Bunu parmağınızın etrafına sarıp uygun biçimde oturttuğunuzda parmağınızın çevresini mm olarak elde edebilir, sonrasında da mm cinsinden çevre uzunluklarını uluslararası ölçü birimlerine dönüştüren tablolardan ölçünüzü bulabilirsiniz.

Yukarda belirtilenlerden hiçbiri mümkün değilse ufak bir hata payı olabilecek aşağıdaki yöntemlerden birini deneyebilirsiniz.

1.Mevcut yüzüğünüzü ölçme: Parmağınıza uygun bir yüzük seçin, milimetrik bir cetvel alın ve yüzüğün iç çapını ölçün. Bu size yüzüğünüzün içi çapını mm olarak verecektir. Yüzüğün çapını aşağıdaki tablodan bularak ölçüsünü belirleyebilirsiniz. Çap iki ölçü arasında kalıyorsa büyük olan ölçüyü seçiniz. Aşağıdaki tabloda çapları ve uluslararası ölçüleri görebilirsiniz.

2.Parmağın çevre uzunluğunu ölçme: Bunun için kağıt bir şerit, bir parça tel veya ip kullanabilirsiniz. Kağıt şerit veya tel daha uygun olacaktır. Bunlardan birini parmağınızın etrafına sarın, çok sıkı veya çok gevşek olmadığından emin olun. İki ucunun birleşme noktasını işaretleyin, işaretlediğiniz kısmı milimetrik bir cetvelle ölçün. Bu parmağınızın çevre uzunluğunu mm olarak verecektir. Aşağıdaki tablodan çevre uzunluğunuzu bularak yüzük ölçünüzü belirleyebilirsiniz. Bu uzunluk iki ölçü arasında kalıyorsa büyük olanı seçmelisiniz. Aşağıdakı çizelgede mm olarak çevre uzunluklarını ve uluslararası ölçüleri görebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.