Çeşitli uygarlık ve kültürlerin merkezi ve geçit yolu olan Anadolu’da el sanatlarının çok eski geçmişi vardır. Yüzyıllar boyu süregelen geleneksel zevk, biçim ve renk anlayışının bütün etkinliği sanat eserlerinde görülmektedir.

Geçmişten günümüze üretilen takı ve mücevherler Türkiye’mizde bölgelere göre kendi isimlerini almış ve  özdeşleşmişlerdir.

MARDİN TELKARİ

Telkari altın veya gümüş üzerine tamamen el emeği ile işlenerek yapılan yöresel bir süsleme sanatıdır. Telkari sanatı altın ve gümüşün eritilip belli bir kalınlıkta tel haline getirlerek yapılır. Gümüş ya da altın tellerin örülerek yapıldığı telkari sanatı büyük sabır ve titizlik ister. Telkari kelime olarak tel kullanılarak yapılan sanat anlamına gelir. Diğer yandan her tel kullanılarak yapılan el sanatı telkari değildir.

Telkariye Anadolu’nun pek çok yöresinde rastlanmaktadır. Ancak Mardin ve Midyat’ta yapılan telkari sanatının yeri başkadır. Telkarinin yapımını kısaca anlatacak olursak; gümüşün eritilmesi, tel çekme, model hazırlama, kılavuz da denilen iskeletin yapılışı, iskeletin içinin çift yardımı ile ince tellerle doldurulması, birleştirme ve ağartma işlemlerini sayabiliriz.

TRABZON HASIR

Trabzon hasırında kullanılan örgü tekniği, eskiden savaşlarda bilekliklerin ve kemerlerin yapımında da kullanılan örgü tekniğidir. 19. yy’ın başlarında Kafkasya’dan  Trabzon’a gelen ustalar burada diğer ustalara el emeklerini öğretmişlerdir. Savaşlarda kullanılan örgü tekniği, ziynet eşyasına dönüştürülmüştür.

ADANA BURMA

Yöreye ait olan ve ilin adıyla anılan Adana Burması yılanların çiftleşmesinden esinlenerek yapılmaya başlanmıştır. Bu bilezik türü iki altın teli birbirine kıvırarak baş kısmına yılan başı kaynatılarak yapılırdı. Eskiden çeşitli modelleri üretilmişse de günümüzde üretilen modellerde kıvrık burmada yapılan yılan başları çıkarılmış ve yerine kilit sistemi konulmuştur.

Adana burmasının 7 telli, 12 telli, elmas kırığı ve badem baş gibi modelleri de üretilmektedir.

Ülkemizde bunların yanı sıra  daha birçok bölgemizde geçmişten günümüze ışık tutan  daha çok el işçiliğinin  ön planda olduğu takı,mücevher  üretimi ile bilinen bölgelerimiz  vardır.

BEYPAZARI TAKILAR

ESKİŞEHİR TAKILARI

KONYA TAKILARI

ANTAKYA TAKILARI

TOSYA  TAKILARI

DİYARBAKIR TAKILARI

GAZİANTEP TAKILARI

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.