Altın eski çağlardan beri insanların en çok tercih ettikleri metallerden biridir. Başlıca tercih edilme nedenleri; yumuşak olması, kolay işlenebilmesi, dayanıklılığı, parlaklığını yitirmemesi ve az bulunmasıdır.

Altın MÖ. 3500 yıllarında işlenip kullanılmaya başlamıştır. İlk kullananlar arasında Mısır, Yunan, Asur, Sümer ve Lidya gibi medeniyetleri sayabiliriz. Sümerlerin gümüş ve bakır gibi katkılarla altının ayarını kontrol  edebilmesi ve işleme yöntemini geliştirmesi ile kullanımı arttı. Mısır ise Mezopotamya ve çevresinde en çok altın çıkarıp işleyen medeniyetti. MÖ 1300 lü yıllardaki Tutankamonun altın kaplamalı tahtı dünya altın sanatının en iyi örneğidir.

Altın Elbiseli Adam’

Bu medeniyetler altını taht, taç, zırh, mücevher, para ve çeşitli objelerin üretiminde kullanmışlardır.

Kazakistan’da 1969 yılında bir inşaat sırasında bulunan 6 metre boyunda, 60 metre çapında 2500 yıllık Altın Elbiseli Adam Zırhı da tarihte altın işleme sanatının en önemli örneklerinden biridir.Altın Elbiseli Adam” olarak anılan zırhta leopar, pars, kartal koç, geyik, dağ keçisi, at ve kuş motifleri işlenmiş 3 bini aşkın altın üçgen plaka bulunuyor.

Günümüzde ise altın, mücevher üretiminin yanı sıra ilaç sektöründe elektron mikroskoplarda, yiyecek süslemede, uçak kokpit camlarında, yüksek iletkenliği (en yüksek iletkenliğe sahip 3. Metaldir.) ve dayanıklılığı nedeniyle elektronik sektöründe de kullanılmaktadır.

Altın yoğun bir madendir, en, boy ve yüksekliği yaklaşık iki karış olan bir altının yaklaşık ağırlığı 1 tondur. Erime ısısı 1063 C , kaynama ısısı ise 2600 C dir. 1 gram altından yaklaşık 1 km. tel çekilebilir. Yumuşaklığı nedeniyle oldukça kolay işlenebilmektedir.

Saf altın, başka hiçbir metal karışmamış altını ifade eder.  Altının saflığı için kullanılan ölçü birimi karattır.  Saf altın 24 K 999,9 luk saflığa sahiptir. Altın işlenirken içine bakır , nikel, gümüş gibi değişik maddeler belirli oranlarda eklenir ve sertliği arttırılır. Örneğin 18K bir altının içinde 6K katkı maddesi olduğunu söyleyebiliriz. 19. Yüzyılda ise altın saflığı için binlik sistem uygulaması başlamıştır. Buna göre 24 K= 1000 milyem mantığı ile 1000/24*18=750 milyem 18K ı, 1000/24*22= 916 milyem 22K ifade etmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.